Připravte se na povinnou angličtinu od 1. třídy

Připravte se na povinnou angličtinu od 1. třídy

Základní školy se chystají na angličtinu od 1. třídy. Učitelé hledají metodickou podporu.

Před řediteli škol stojí nová výzva – zajistit výuku angličtiny od 1. třídy

Základní školy se budou muset už za dva roky vypořádat s novou povinností. Od září 2027 bude třeba zajistit výuku anglického jazyka už od 1. třídy. Zhruba na polovině základních škol taková výuka už probíhá, někde v rámci běžného vyučování, jinde prostřednictvím placených kroužků.

Ostatní školy ale budou čelit nové situaci – jak zajistit výuku prvňáků a druháků, když už se teď potýkají s nedostatkem aprobovaných angličtinářů. Nejde přitom o malé číslo. V prvních a druhých třídách se podle dat České školní inspekce vzdělává kolem 230 tisíc dětí, které navštěvují 4 214 základních škol.

Školám chybějí jazykově kompetentní učitelé, kteří by ovládali metodiku výuky angličtiny pro nejmenší děti. Ta je specifická a od učitelů vyžaduje schopnost děti zaujmout a aktivizovat. Zároveň u prvňáčků je potřeba brát v potaz, že ještě neumějí číst a psát, takže s nimi nelze dělat všechny aktivity, které zvládají starší školáci. Své zkušenosti s prvňáčky popisuje pedagožka Pavla Obadalová ze ZŠ Charlotty Masarykové na Praze 5:  „Úskalí vidím v rychlé unavitelnosti dětí, je potřeba mnohem častěji měnit aktivity k udržení pozornosti.“

Možnosti, jak novým požadavkům vyhovět, jsou různé. Někdo sáhne po jazykářích aprobovaných pro 2. stupeň, jinde vyřeší situaci výukou prvostupňovými učiteli. Ti se však mnohdy sami necítí kompetentní pro výuku angličtiny. Z rozhovorů s řediteli a učiteli vyplývá, že by se jim hodila didaktická pomoc při výuce.

Cestu k řešení problému hledali už v minulosti na některých základních školách u nás a podařilo se jim situaci zvládnout díky ucelené metodice Wow!English. Ta vznikla před několika lety v Česku a stojí za ní britský učitel Steve R. Watts. Dnes už tuto metodiku využívají stovky základních a mateřských škol v ČR.

Například na Bolevecké základní škole v Plzni vnímali angličtinu jako svou prioritu a rozhodli se tedy zavést její výuku od 1.třídy již tento školní rok. V 1. a 2. ročníku využili dvě disponibilní časové dotace, které rozdělili do čtyř dvacetiminutových bloků. Výuky se pak ujali neaprobovaní učitelé 1. stupně, kteří absolvovali metodické školení Wow!English. Podle Jana Pytla, statutárního zástupce ředitele této školy, měli pedagogové chuť se metodicky dovzdělat a učit. Děti na jejich škole angličtina velmi baví. „Vytvoření pozitivního vztahu k jazyku je na samém začátku naprosto klíčové a má pro nás v tomto momentu větší důležitost než znalosti samotné. V 1. a 2. ročníku vnímají žáci cizí jazyk především pasivně, nasávají vše nové, dokáží reagovat apod. Postupně začínají i mluvit. Důležité je nespěchat a neočekávat od dětí okamžitou aktivní komunikaci,“ podotýká Jan Pytel.

Podobně mluví i statutární zástupkyně ředitelky ZŠ Glowackého v Praze 8 Gabriela Sloupová. U nich zajišťují výuku angličtiny od první třídy již mnoho let učitelé s aprobací pro 2. stupeň, kteří absolvovali metodické školení Wow!English, a zároveň s nimi někteří učitelé 1. stupně, kteří navštívili náslechové hodiny u kolegů. „Výzva byla přesvědčit kolegy 2. stupně, že to, co naučí děti na 1. stupni, tak se jim na 2. stupni vrátí. A pokud chceme vychovat žáky, kteří budou plynně komunikovat v anglickém jazyce, bude to jejich zásluha. Nyní již sklízí úspěchy své práce. Díky pravidelnému Scio testování kolegové vidí, jaké úrovně žáci dosahují na konci 5. třídy a v průběhu 2. stupně. Zcela běžnou úrovní je B1 na 2. stupni,“ dodává Sloupová.

Metoda Wow! je vhodná i pro neaprobované učitele obsahuje velmi podrobnou a návodnou „kuchařku“, součástí je balíček metodické podpory pro učitele: pracovní učebnice, bonusové pracovní listy, vizuální pomůcky, didaktické jazykové aktivity a metodické video kurzy s podrobným návodem. Největší podporu mají učitelé ale ve videích se Stevem a jeho kamarádkou, strakou Maggie, je to v podstatě forma tandemové výuky.

Metodika Wow! nabízí krom ucelené didaktické průpravy samozřejmě i podporu ve formě celobarevné pracovní učebnice pro žáky, a hlavně kolekci videí, která jsou pro výuku stěžejní – přinášejí jazyk v kontextu, jsou velmi motivační a nabízejí autentický anglický jazyk britského učitele Steva. Videa jsou plná humoru a u dětí velmi oblíbená. Videa se Stevem a Maggie jsou metodicky propracovaná a celosvětově úspěšná - mají přes 20 milionů odběratelů na YouTube.

Může angličtinu v 1. třídě učit i „neagličtinář“?

Mnozí učitelé si nevěří, svou angličtinu považují za nedostatečnou. Učitelka Jana Doubková ze Základní školy a Základní umělecké školy Jablonné v Podještědí k tomu říká: „Metoda Wow! je tak dobře rozpracovaná, že ji zvládne učit i ten, kdo je v angličtině na úrovni začátečníka.“

Samozřejmě hodina angličtiny musí být pro prvňáčky dobře strukturovaná. O tom ví své např. učitelka angličtiny a vedoucí předmětové komise ze zmiňované pražské ZŠ Glowackého Kristýna Šíchová: „Největší problém je organizace hodiny. Hodiny angličtiny jsou hravé, obsahují více pohybu, a hlavně prvňáčkům nedochází, že když vstanou z lavice, neznamená to volnou zábavu. Proto na Metodě Wow! oceňuju to, že mám v záloze písničky na dané téma, obrázkové karty apod. Osvědčilo se mi vytvořit si rutinu – stejný začátek i konec hodiny, dávat dětem stejné pokyny, doprovodit je stejným gestem apod.“

Inspirace u průkopníků

Komplexně přistoupili ke změnám v jazykové výuce před osmi lety v kladenské Základní škole a Mateřské škole Doberská. Ředitelka Ivana Bešťáková popsala, že zájemci o proškolení absolvovali metodické kurzy Wow!English v rámci tzv. Šablon a posléze se jim osvědčilo prezentovat metodiku mezi všemi učiteli 1.  stupně a seznámit s jednoduchostí výuky i neangličtináře: „Je třeba, aby se předem vyučující pro tuto formu výuky nadchli a zjistili, že je to vlastně velmi jednoduché i bez dokonalé znalosti jazyka. Že metoda Wow!English je velmi intuitivní a Steve nám v hodinách se vším pomůže. Je to tak trochu náš uvádějící učitel, od kterého se velmi efektivně učíme, jak dětem angličtinu oživit a pro hodiny angličtiny je nadchnout.“

Zájem o metodiku výuky angličtiny u dětí na 1. stupni zaznamenal i ředitel nakladatelství WattsEnglish Marek Kadlec: „Od začátku roku odpovídáme na dotazy ředitelů a učitelů škol, kteří se zajímají o metody výuky angličtiny dětí 1. a 2. tříd a související vhodné materiály a pomůcky. Dále jsme zaznamenali zvýšený zájem o metodické kurzy pro výuku angličtiny u nejmenších dětí.“

Zpět na články

MyWow

Interaktivní portál My Wow! rozhodně stojí za návštěvu. Nejen že zde najdete spousty zábavných videí se Stevem, Maggie a Bobbym, ale díky aplikacím pro Android a iOS si videa pustíte kdykoliv, kdekoliv a bez reklam. No není to super?